ارتش اوکراین مدعی است که سربازان روسیه «سرعت حمله» را کاهش داده‌اند

[ad_1]

کیف: ارتش اوکراین روز دوشنبه مدعی شد که نیروهای روسی سرعت حمله به این کشور را کاهش داده اند و هزینه های سنگینی را در طی نزدیک به پنج روز نبرد متحمل شده اند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، ارتش اوکراین اعلام کرد: نیروهای روسی سرعت حمله را کاهش داده اند. وزارت کشور اوکراین پیشتر اعلام کرده بود که نزدیک به 352 غیرنظامی اوکراینی در جریان تهاجم روسیه کشته شده اند، از جمله 14 کودک.

بر اساس این گزارش، 1684 نفر دیگر از جمله 116 کودک زخمی شده اند. بیانیه این وزارتخانه در روز یکشنبه هیچ اطلاعاتی در مورد عواقب آن در میان نیروهای مسلح اوکراین ارائه نکرد.

روسیه مدعی شده است که نیروهایش تنها تأسیسات نظامی اوکراین را هدف قرار می دهند و می گوید که جمعیت غیرنظامی اوکراین در خطر نیست. روسیه هیچ اطلاعاتی در مورد مسئولیت در میان نیروهای خود منتشر نکرده است.

وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه تایید کرد که تنها سربازان روسی کشته و زخمی شده‌اند، بدون اینکه آماری ارائه کند.

در تشدید شدید تنش‌های شرق و غرب به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین، رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین به نیروهای هسته‌ای روسیه دستور داد تا در واکنش به آنچه که او «بیانیه‌های تهاجمی» قدرت‌های پیشرو ناتو خواند، به حالت آماده باش درآیند.

دستورالعمل روز یکشنبه برای قرار دادن تسلیحات هسته‌ای روسیه در وضعیت آمادگی برای پرتاب، این نگرانی را ایجاد کرد که این بحران ممکن است به جنگ هسته‌ای تبدیل شود، چه با طراحی یا اشتباه.

یک مقام ارشد دفاعی ایالات متحده که نخواست نامش فاش شود، گفت: گام پوتین «به‌طور بالقوه به کار انداختن نیروهایی است که در صورت محاسبه اشتباه، می‌توانند اوضاع را بسیار خطرناک‌تر کنند».

در بحبوحه افزایش تنش ها، اوکراین اعلام کرد که هیئتی از این کشور موافقت کرده است با مقامات روسیه برای گفت وگو دیدار کند. اما اهداف نهایی کرملین در اوکراین و اقداماتی که ممکن است برای جلب رضایت مسکو کافی باشد نامشخص باقی مانده است.

تحولات سریع در حالی رخ داد که درگیری های پراکنده در کیف گزارش شد، نبردها در دومین شهر بزرگ اوکراین، خارکف، آغاز شد و بنادر استراتژیک در جنوب این کشور مورد حمله نیروهای روسی قرار گرفتند.

با بسته شدن نیروهای روسی در اطراف کیف، شهری تقریبا 3 میلیون نفری، شهردار پایتخت ابراز تردید کرد که می تواند تخلیه شود.

انزوای سیاسی و اقتصادی روسیه نیز روز دوشنبه عمیق‌تر شد زیرا نیروهای این کشور با مقاومت شدیدی در پایتخت اوکراین و شهرهای دیگر در بزرگترین حمله به یک کشور اروپایی از زمان جنگ جهانی دوم مواجه شدند.

اوکراین گفت مذاکرات بدون پیش شرط با مسکو در مرز بلاروس و اوکراین برگزار خواهد شد. خبرگزاری روسی تاس به نقل از یک منبع ناشناس اعلام کرد که مذاکرات صبح دوشنبه آغاز خواهد شد.

کاخ سفید اعلام کرد، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، روز دوشنبه میزبان تماسی با متحدان و شرکای خود برای هماهنگی یک واکنش واحد خواهد بود. در بحبوحه نشانه هایی که نیروهای روسی برای محاصره شهرهای بزرگ در این کشور دموکراتیک با جمعیت حدود 44 میلیون نفر آماده می شوند، ایالات متحده گفت که پوتین در حال تشدید جنگ با “لفاظی های خطرناک” در مورد موضع هسته ای روسیه است.

یک آژانس امدادرسانی سازمان ملل گفت که با باریدن موشک ها، نزدیک به 400000 غیرنظامی، عمدتاً زنان و کودکان، به کشورهای همسایه گریخته اند. یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت روسیه تاکنون بیش از 350 موشک به سمت اهداف اوکراینی شلیک کرده است که برخی از آنها به زیرساخت های غیرنظامی اصابت کرده است.

داونینگ استریت اعلام کرد ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز یکشنبه در تماس تلفنی با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، گفت که 24 ساعت آینده برای اوکراین بسیار مهم خواهد بود.

تا کنون، حمله روسیه نمی تواند هیچ پیروزی بزرگی را مدعی شود. به گفته این مقام، روسیه هیچ شهر اوکراینی را تصرف نکرده، حریم هوایی اوکراین را کنترل نکرده است و نیروهایش برای دومین روز در 30 کیلومتری مرکز شهر کیف باقی مانده اند.

روسیه اقدامات خود در اوکراین را «عملیات ویژه» می‌نامد که می‌گوید برای اشغال سرزمینی طراحی نشده است، بلکه برای از بین بردن توانایی‌های نظامی همسایه جنوبی‌اش و تسخیر آنچه که به‌عنوان ملی‌گرایان خطرناک می‌داند، طراحی شده است.[ad_2]

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما